S blížící se hokejovou sezonou začaly také přípravy ledové plochy na kladenském zimním stadionu. Během šesti dnů pokryje betonové podloží čtyřcentimetrová vrstva ledu, na kterou už v pondělí 20. července vyjedou ozkoušet novou zbroj kladenští Rytíři.
Práce na ledovém kluzišti odstartovaly na první ploše kladenského ČEZ stadionu v neděli 12. července zahájením mražení betonového podloží, ještě téhož dne večer začali ledaři plochu kropit. Od pondělka ji budou zkrápět každých čtyřicet minut, v úterý poprvé vyjede rolba a začne se s prvotním rýsováním čar.
„Když všechno půjde tak, jak má, v pondělí 20. července pustíme hokejisty na led,“ říká ředitel zimního stadionu Josef Poláček, který letos na přípravu kluziště dohlíží už po pětačtyřicáté. „Momentálně má podloží teplotu -4 °C. Hraje nám do karet počasí. Ráno bylo venku zhruba 15 °C a není vlhko. Při klasických letních pařácích to bývá složitější,“ vysvětluje Poláček a prstem kopíruje křivky na displeji, které zachycují vývoj teploty a vlhkosti v hale.
Než Rytíře vypustí na kolbiště, potřebuje ho pokrýt celistvou čtyřcentimetrovou ledovou vrstvou. K tomu bude potřebovat přibližně 70 tisíc litrů vody. „Není to žádná legrace. Ledaři už najeli na směny a o led je potřeba se starat. Každých čtyřicet minut ho chodí kropit z hadice. A pak na každou jízdu rolbou spotřebují až tisíc litrů vody,“ podotýká ředitel, který stadion bez nadsázky zná jako svoje boty. Dokonce tu i dlouhé roky bydlel.
Výroba ledu od prvního pokropení po první sklouznutí v průměru zabere přibližně šest dní. Pan Poláček nevylučuje, že v případě příznivých podmínek se ještě před pondělním tréninkem hokejového áčka na ledě někdo sklouzne. Drobnou nepříjemností je mu vysoká vlhkost v hale, s tou ale letos bojuje naposledy.
„Na první ploše je střecha absolutně bez jakékoli izolace, takže když na ni svítí sluníčko a venku jsou pařáky, nad ledem je až 26°C, což není zdaleka optimální ani pro kvalitu ledu, ani pro hokejisty. A samozřejmě je to pro nás zátěž z hlediska energetické náročnosti. Třeba druhá plocha, ač je větších rozměrů, nás stojí minimálně o třetinu méně na energiích, protože je izolovaná. Také má kvalitnější led, protože je odvlhčená, což jednička není. To by ale měla vyřešit rekonstrukce stadionu, která s výměnou střechy a opláštění přinese zateplení, izolaci a odvlhčení,“ říká Poláček a dodává, že na druhé ploše se začne mrazit v noci z 31. července na 1. srpna tak, aby ve druhém srpnovém týdnu mohli hokejisté trénovat i zde.