Baseball poznala na Létě kladenských dětí. Teď je Bára Jedelská Sporťačkou SAMK

Datum:
17/01/2022 - 15:30
Kategorie:

Historicky nejmladší vítězkou ankety Sporťák SAMK, tradičně vyhlašované Sportovními areály města Kladna, se stala zakrátko teprve třináctiletá baseballistka Bára Jedelská. Studentka sportovního gymnázia v loňském roce vybojovala stříbrnou medaili na mistrovství Evropy. Anketu o nejsympatičtějšího sportovce ovládla s více než čtyřsetbodovým náskokem.

Někdy to tak prostě vyjde a kruh se uzavře. S baseballem se Bára Jedelská, jež v únoru oslaví třinácté narozeniny, seznámila na příměstském táboře Léto kladenských dětí, který pořádají Sportovní areály města Kladna. A právě ty ji o šest let později korunují coby nejsympatičtější sportovkyni Kladenska za rok 2021, v němž Bára, už jako ostřílená hráčka, přivezla stříbrnou medaili z evropského šampionátu dvanáctiletých. Startovala na něm jako jediná dívka v chlapeckém výběru a rozhodně se nenechala zahanbit! V úvodním zápase proti Polsku dokonce tým táhla k vítězství třemi odpaly, z nichž dva byly třímetové, stáhla celkem osm bodů a pro dva sama doběhla! Tak začala česká jízda, kterou až ve finále zastavili obhájci zlaté medaile z Itálie.

„Mistrovství Evropy bylo skvělé, moc jsem si to užila. Měli jsme tam super partu a i s výsledkem jsem spokojená,“ ohlíží se Bára za šampionátem. A že byla jediná holka v týmu? „Vůbec mi to zvláštní nepřišlo a kluci taky nic neříkali,“ usmívá se. Ostatně na převážně chlapecké kolektivy je zvyklá i z Kladna, kde s kluky hraje baseball v kategorii U13. Loni dokonce získala ocenění za nejlepší týmovou pálkařku. Přitom když se jí zeptáte, jaká pozice ji baví nejvíc, odpoví, že asi nadhoz. Ten musí ovládat jak vrchním, tak i spodním obloukem, protože postupem času bude nucena z baseballu přejít na „odlehčenou“ variantu – softball. Už teď ho hraje za mladší žákyně a jednou by se v něm chtěla probojovat do reprezentace žen. Do té doby by ale ještě ráda stihla baseballovou reprezentaci U15, což je nejvyšší věková kategorie, v níž může startovat dívka.

Ačkoliv to na první pohled dobře skrývá, je Bára soutěživý a cílevědomý typ. Určitě v tom hraje roli i silné motivační prostředí, kterého se jí dostává ve sportovně založené rodině. Táta Jirka hrál fotbal a futsal, dnes trénuje mladé hokejbalisty. Mezi nimi i syna Filipa, který je aktuálně nejlepším střelcem i nahrávačem extraligy dorostu a podobně jako Bára je i on součástí reprezentačních výběrů. Maminka Ivana zase hrála basketbal. „Rodiče mi hodně pomáhají a chtěla bych také poděkovat mým baseballovým trenérům, bez kterých bych se tak daleko nedostala. Nejdéle mě trénovali Tomáš Kraus a Martin Kučera a hodně mi předal taky Petr Baroch,“ říká Bára, která raději pochválí druhé než sama sebe. Možná proto se ve sportu pořád posouvá dopředu.

Klubové zázemí je ale pro její rozvoj neméně důležité. Velkou radost jí proto udělalo, když Miners předloni dostali od města nové šatny. Díky takové investici se klub může nadále rozvíjet, provozovat Sportovní centrum mládeže a v něm vychovávat další špičkové talenty. I díky nim se třeba Miners dočkají vytouženého stadionu.

A jak si mladá vicemistryně Evropy vede ve škole? „Zvládám to,“ culí se. Momentálně chodí do druhého ročníku osmiletého programu sportovního gymnázia, kde se jí líbí. „Učitelé jsou tu dobří. Nikdy jsem s nimi neměla problém, že by jim vadilo, když kvůli sportu chybím,“ pochvaluje si studentka, jejímž oblíbeným předmětem je matematika.

Když jsme u těch čísel – v anketě Sporťák SAMK 2021, v níž mohla veřejnost na webových stránkách Sportovních areálů města Kladna hlasovat od 6. listopadu do 10. ledna, Bára získala 782 hlasů. Druhý nejpopulárnější sporťák, čtrnáctiletý gymnasta Jakub Šmolík, získal o 419 hlasů méně. Z Báry se tak stala nejen nejmladší vítězka v historii ankety, ale také nejjednoznačnější. Namátkou připomeňme vítěze předchozích ročníků: volejbalistka Eliška Gálová, hokejbalista Jan Příhoda, triatlonista Tomáš Renč, volejbalisté Filip Křesťan a Tomáš Hýský či hokejista Martin Kehar. Teď mezi ně přibyla Bára Jedelská. Dobře si to jméno zapamatujte.

Sportovní areály města Kladna s.r.o.

Sportovců 818, Rozdělov
272 04 Kladno

IČO: 26154170
DIČ: CZ26154170
Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze oddíl C, vložka č. 75074

Telefon: 312 248 006
E-mail: samk@samk.cz