Čtyři Kanonýři pomohli k titulu mistrů světa. Odchovanec zařídil zlatý gól

Datum:
01/09/2021 - 10:45
Kategorie:

Kladenští Kanonýři zažívají historický úspěch. Hned jejich čtyři členové – hráči Matyáš Bachmaier a Ondřej Papoušek a také trenér Jan Pazdera s fyzioterapeutkou Gabrielou Pecákovou – se totiž významně podíleli na zisku titulu juniorských mistrů světa.

Ten česká reprezentace získala v neděli, když ve finále v brněnské hale Vodova porazila Finsko 4:3. Zlatý gól vstřelil v předposlední minutě nervydrásajícího duelu Matěj Čermák, jenž pro změnu na Kladně s florbalem začínal. „Tým byl extrémně silný. Hráči úspěchu věřili, dva a půl roku tvrdě pracovali, což se jim vyplatilo,“ říkal kouč Jan Pazdera.

Ano, z mužstva bylo cítit sebevědomí, víra. Dokázalo se vyrovnat s tlakem, které přináší vrcholný turnaj v domácím prostředí i fakt, že junioři na šampionátu obhajovali zlato. Nicméně už před mistrovstvím Matyáš Bachmaier říkal: „Tento tým si píše vlastní příběh, který se neupíná na minulý cyklus. Takže tu nikdo nemyslí na slovo OBHAJOBA, ale na slovo VYHRÁT!“

A tak se i stalo. Bachmaier patřil ke stabilním členům kádru, na turnaji vstřelil dvě branky a na další asistoval. Nastupoval v obraně, ale coby univerzál zvládal zaskočit také v útoku. Po zlatém finále pak nadšeně vyprávěl: „Napsali jsme dějiny, protože jsme jako první dokázali vyhrát mistrovství světa doma. Jsme prostě nejlepší na světě.“

Ondřej Papoušek, jenž ke Kanonýrům přišel jako jedna z velkých posil v létě ze superligového Tatranu, začínal turnaj v roli náhradníka, avšak pravidelně naskakoval do oslabení i do přesilovek, když tým potřeboval soupeře zatlačit a získat zpět balonek. Do finále proti Finsku už nastoupil v základní sestavě.

„S Ondrou jsme to spolu řešili, aby na tu pozici byl dobře připravený. A mentálně to zvládl výborně. Odvedl spoustu černé práce, hodně pracoval pro tým, postupně své výkony zlepšoval. Matyáš v průběhu celého turnaje dostal hodně prostoru. Začínal ve třetí pětce, ale když se hra stahovala, většinou byl mezi čtyřmi obránci. Odehrál velice slušný turnaj, držel se své nadefinované role, kterou měl postavenou na svých silných věcech – herní inteligenci, taktické vyspělosti, schopnosti pracovat s tempem hry, vyhrávat osobní souboje,“ popisoval Jan Pazdera, jejich kladenský kouč i asistent trenéra u reprezentace.

Ten měl na starost v přípravě především útočnou hru, při zápasech pak sedával na tribuně a skrz vysílačku posílal na českou lavičku analytické i statistické postřehy. Před zápasy se zase díky své emotivní povaze měnil v hecíře a motivátora. „Největší kredit musí dostat hráči, kteří udělali obrovský progres. Posunuli se po herní i lidské stránce. Spousta kluků hraje superligu, někteří mají nálepky hvězd. Ale musím říct, že jsem až koukal, jak každý člen týmu dokázal upozadit své ego ve prospěch týmu,“ řekl Pazdera.

O zdraví hráčů pak pečovala fyzioterapeutka Gabriela Pecáková, která stejnou roli plní také v Kanonýrech.

Mimochodem na úspěšné kladenské juniory teď mohou navázat také juniorky. Už ve středu startuje ve Švédsku jejich světový šampionát a v tuzemské reprezentaci jsou brankářka Kristýna Janglová, obránkyně Karolína Stůjová a útočnice Lucie Řezáčová, které s florbalem začínaly právě u kladenských Kanonýrů.

Zdroj: Kanonýři Kladno

Sportovní areály města Kladna s.r.o.

Sportovců 818, Rozdělov
272 04 Kladno

IČO: 26154170
DIČ: CZ26154170
Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze oddíl C, vložka č. 75074

Telefon: 312 248 006
E-mail: samk@samk.cz