FOTO: Deset vteřin nepadlo, i tak má Kladno nový rekord na mužské stovce

Datum:
14/06/2023 - 14:30
Kategorie:

Atletický mítink Kladno hází opět přilákal hvězdy z Česka i zahraničí, a to včetně jednoho z nejrychlejších mužů planety. Jihoafričan Akani Simbine na stovce útočil na desetivteřinovou hranici. Nepokořil ji, i tak ale vytvořil nový rekord mítinku, který udělal další velký krok dopředu.

Značka Kladno hází a Kladenské memoriály se objevuje v termínových listinách atletických soutěží už osm let a rok od roku roste její renomé. Původně skromný podnik pro především domácí závodníky začal postupem času lákat i velká jména ze zahraničí, která se pak na Kladno ráda vracejí.

Jedním takovým možná bude i Akani Simbiné, jeden z nejrychlejších sprinterů současného atletického světa. S oficiálně platným osobním rekordem 9.84 vteřiny Simbine v pořadatelích vzbuzoval naději, že na Kladně pokoří desetivteřinovou hranici. Nakonec se to i vinou chladnějšího počasí a protivětru nepovedlo, i tak ale Jihoafričan s časem 10.07 vytvořil nový rekord mítinku.

„Dva dny tady bylo hezky, a před závodem se ochladilo, teď zase vylézá sluníčko,“ glosoval Simbine počasí po závěrečném ceremoniálu a s úsměvem dodal: „Těším se, že se sem za rok vrátím a povede se mi to stlačit pod deset vteřin.“

„Byť nepřekonal 10 vteřin, je to skvělý výkon vzhledem k počasí,“ nechal se slyšet předseda pořádajícího A. C. Tepo Kladno Jiří Klesnil, jehož nezklamal ani domácí čtvrtkař Matěj Krsek, který v silné konkurenci obsadil druhé místo a časem 45,98 si vylepšil letošní osobní rekord. „A výborný byl i Tomáš Staněk, který vyhrál soutěž koulařů,“ dodal Klesnil.

Jeden z nejlepších koulařů světa už je na Kladně jako doma a jeho nejlepšímu vrhu s hodnotou 21,64 metru, dokázal konkurovat pouze italský reprezentant Zane Weir, který na druhém místě zaostal o 9 centimetrů. Zbytek startovního pole se zmíněné dvojici ani nepřiblížil. Staněk tak nejlepším možným způsobem oslavil dvaatřicáté narozeniny, k nimž mu přála a překvapení z vlastní kuchyně předala i patronka mítinku Helena Fibingerová.

Velké pozornosti se těšila i soutěž oštěpařek, a byť žádný pokus nepřekročil šedesátimetrovou hranici, souboj o první místo byl hodně těsný. S výkonem 59.79 nakonec prvenství slavila Estonka Gedly Tugi. Jen o deset centimetrů méně hodila Japonka Haruka Kitaguchi, která se tak druhým místem uvedla ve městě, které bude nově reprezentovat v české extralize.

Prozradil to ředitel mítinku Jakub Kubálek, který držitelce bronzu z loňského mistrovství světa v Eugene na stupních vítězů převzal žluto-modrý kladenský dres. Po syrském výškaři Majdu Ghazalovi či egyptské sprinterce Bassant Hemida tak Kladno z prestižních mítinků rekrutuje další špičkové sportovce pro svůj tým.

A sotva mítink, který v přímém přenosu částečně odvysílala Česká televize, skončil, už se začal chystat další ročník, který chtějí pořadatelé ještě lepší než letos. Dobrým základem jim je, že se na Kladno sportovci ze všech koutů světa rádi vracejí. Příští rok ale musejí pořadatelé změnit termín. „V olympijském roce se v červnu koná mistrovství Evropy, takže se budeme muset v kalendáři posunout do května,“ podotkl Kubálek. On i celý organizační tým, který si opět vysloužil jen slova chvály, věří, že to pro sportovce nebude překážkou.

FOTOGALERIE: Josef Poláček

Sportovní areály města Kladna s.r.o.

Sportovců 818, Rozdělov
272 04 Kladno

IČO: 26154170
DIČ: CZ26154170
Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze oddíl C, vložka č. 75074

Telefon: 312 248 006
E-mail: samk@samk.cz