Kladno opět přivítá špičkové atlety z celého světa

Datum:
02/06/2022 - 15:15

Mítink Kladno hází, který se na Sletišti uskuteční v úterý 14. června, jako už tradičně přivítá vedle špičkových domácích atletů také více než devadesát závodníků ze zahraničí. Diváky láká na dvě desítky atraktivních závodů, včetně novinky v podobě mužského běhu na 3000 metrů překážek.

Nikola Ogrodníková, Zdeněk Stromšík či Matěj Krsek. To jsou jen některé z již potvrzených jmen, kolem nichž organizátoři atletického mítinku Kladno hází i letos postaví silně obsazené startovní listiny. Domácím špičkám budou konkurovat závodníci z bezmála čtyřiceti zemí světa, mezi nimi třeba hvězdný maďarský kladivář Kristian Pars, australská rekordmanka her Commonwealthu v hodu oštěpem Kathryn Mitchell nebo Kajetan Duszyński, člen polské smíšené štafety, která na olympijských hrách v Tokiu v rekordním čase vybojovala zlato v běhu na 4x400 metrů.

„Měsíc před závodem se nám startovní listiny už slušně zaplnily,“ pochvaluje si předseda pořádajícího celku AC TEPO Kladno Jiří Klesnil a odhaluje největší taháky dne: „Zatím se nám jako jedny z nejsilněji obsazených disciplín profilují oštěp žen a koule mužů. Celkově máme technické disciplíny velice zajímavě naplněné. Atraktivní ale určitě budou i ty běžecké, ať to je stovka, čtvrtka nebo novinka v podobě mužského běhu na 3 000 metrů překážek, o který mají velký zájem reprezentanti. Ti u nás mohou plnit limity a získávat body do rankingu. Pro diváky to bude skvělá podívaná.“

Atletický svátek pod patronátem koulařské legendy Heleny Fibingerové odstartuje krátce před polednem kladivářskými závody. V rámci předprogramu, na nějž se přijdou podívat žáci kladenských škol, odhází také diskařky a oštěpaři. Hlavní program, který v přímém přenosu odvysílá Česká televize, startuje v 17 hodin. Z technických disciplín nabídne výškařské i koulařské závody, mužský disk a ženský oštěp. Poběží se stovka, dvoustovka, čtvrtka, osm set metrů, patnáctistovka a tři kilometry překážek.

„Počítáme, že ve všech disciplínách budou naši nejlepší atleti cílit na plnění limitů pro mistrovství světa a mistrovství Evropy,“ říká Klesnil a připomíná, že například loni se splněním limitu v atraktivním závodu na patnáct set metrů kvalifikoval na olympijské hry veterán Nick Willis, který tak díky Kladnu pod pěti kruhy startoval už popáté. Také letos nebude díky dvěma vrcholným akcím o motivované atlety nouze.

„Určitě budou startovat nejlepší domácí sprinteři. Na stovce to bude Zdeněk Stromšík, na čtvrtce je aktuálně nejlepší Patrik Šorm a počítáme s tím, že ho vyzve náš kladenský Matěj Krsek, kterého zřejmě i dva dny předtím uvolním z extraligy, aby byl plně připraven,“ říká Klesnil a potvrzuje také start „kladenského“ Syřana Majda Eddina Ghazala, jenž v zimě ovládl výškařský závod halového mítinku Kladno Indoor a triumfoval také v posledním extraligovém kole, kde pro Kladno vybojoval cenné body. Tradičně silné zastoupení bude mít AC TEPO v koulařském závodu mužů. Vedle hvězdných cizinců Mesuda Pezera či Andreie Toadera budou startovat domácí Tadeáš Procházka a David Tupý. A snad i jedna hvězda na závěr.

„Samozřejmě počítáme i s českou koulařskou jedničkou Tomášem Staňkem – pokud mu zdraví umožní start. On už je pro nás taková stálice, že bych ho málem zapomněl jmenovat,“ směje se Klesnil a nevylučuje, že se na Sletišti představí i světová rekordmanka Barbora Špotáková. „Tam ale opravdu uvidíme až krátce před závodem. Záleží na Báře,“ dodává.

Sportovní areály města Kladna s.r.o.

Sportovců 818, Rozdělov
272 04 Kladno

IČO: 26154170
DIČ: CZ26154170
Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze oddíl C, vložka č. 75074

Telefon: 312 248 006
E-mail: samk@samk.cz