Kladno poznalo vítěze třetího ročníku Sportovního dne mládeže

Datum:
12/12/2023 - 16:45

V sobotu 9. prosince vyvrcholila soutěž Sportovní den mládeže s TAJV republikovým finále, které hostila Kladenská sportovní hala. Sjelo se do ní na 280 děvčat a chlapců ve věku od sedmi do patnácti let, aby se utkali o titul republikového šampiona ve sportovní všestrannosti. Po celodenním zápolení se jím stal Jiří Kapras ze Stráže nad Nisou.

V průběhu roku objel Jan Váňa – tenista a pedagog tělesné výchovy – bez nadsázky celou republiku s cílem najít a nominovat ty nejlepší malé sportovce na republikové finále, které se s podporou města Kladna uskutečnilo ve zdejší sportovní hale. Do soutěže se v průběhu roku zapojilo na 30 tisíc dětí napříč republikou – od Aše po Čeladnou. Ti nejlepší z nich přijeli na republikové finále.

V dopoledním bloku turnaj odstartoval systematickým rozdělením do družstev, v nichž se sešly vyvážené party tvořené žáky prvních až devátých tříd základní školy. Celkem 32 družstev se dopoledne ve skupinové fázi utkalo v pěti sportovních disciplínách – frisbee, tenisu, florbalu, fotbalu a házené. Dvě hodiny po poledni z kvalifikací vzešlo 16 týmů, které si odpoledne zahrály o hlavní cenu a dalších 16, které čekaly boje o cenu útěchy.

Než se turnaj přehoupl do své druhé poloviny, přišli mladé sporťáky pozdravit a motivovat Matyáš Bachmaier – juniorský mistr světa ve florbalu – a Jiří Ticháček – juniorský vicemistr světa v hokeji a čerstvý reprezentant v mužské kategorii. Po jejich návštěvě začaly podle organizačního schématu vyřazovací boje, v nichž roli sehrál mimo jiné i náhodný los disciplíny, v níž se týmy utkávaly. O to větší sportovní všestrannost museli hráči a hráčky na své cestě za pohárem projevit. 

Nakonec se z celkového vítězství v hlavní soutěži radoval tým F2 se dvěma zástupci města Kladna – Terezou Bobkovou a Matějem Kučerou. Ti si pak se svými spoluhráči v závěrečném rozstřelu zahráli ještě o pohár šampiona mezi jednotlivci. Soutěž v přesnosti hodu, potažmo střelby na branku ovládl 14 trefami z 15 možných patnáctiletý Jiří Kapras ze Stráže nad Nisou.

„Pro mě to je skvělý pocit, na akci jsem byl poprvé. Byla výborně zorganizovaná a užil jsem si to. Škoda, že ve velkém finále nevyšel ten poslední pokus. Mrzí to o to víc, že jsem trefil břevno. Ale třeba to vyjde jindy,“ řekl smířlivě vítěz soutěže, který si domů krom malého pohárku za týmové vítězství odvezl i velký putovní pohár. Když ho zvedal nad hlavu, dočkal se upřímného aplausu ostatních soutěžících. I to ukazuje na sounáležitost, která mezi dětmi panovala po celý den a vytvořila z republikového finále příjemný zážitek pro všechny zúčastněné. Vždyť nakonec sama účast a možnost změřit síly s nejlepšími byla pro mnohé vítězstvím.

Zajímavé pro děti bylo i setkání s Radkem Smoleňákem. Kapitán hokejových Rytířů Kladno je dorazil pozdravit a předat ceny. Město Kladno zastupoval statutární náměstek primátora František Bureš.

„Moc děkuji městu Kladnu a Sportovním areálům města Kladna, které nám umožnily akci uspořádat. I když titul nezůstal tady na Kladně, tak jsem rád, že domácí reprezentanti ukázali, že Kladno je opravdu městem sportu a že jsou právoplatnými reprezentanty svého města a školy,“ vysekl organizátor Jan Váňa poklonu hostiteli i místním dětem a na závěr dodal: „Jsem moc rád, že se podařilo naplnit halu. Byla tu skvělá atmosféra plná energie sálající jak z dětí, tak z diváků. Myslím, že si to všichni užili na sto procent.“

Sportovní areály města Kladna s.r.o.

Sportovců 818, Rozdělov
272 04 Kladno

IČO: 26154170
DIČ: CZ26154170
Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze oddíl C, vložka č. 75074

Telefon: 312 248 006
E-mail: samk@samk.cz