Léto kladenských dětí: víc než jen příměstský tábor

Datum:
29/08/2022 - 13:30

Už pojedenácté uspořádaly Sportovní areály města Kladna oblíbený příměstský tábor Léto kladenských dětí. Po dobu pěti týdnů se na Sletišti a okolních areálech bavilo nejen sportovními aktivitami bezmála 500 kluků a holek ve věku od pěti do čtrnácti let. Mnozí z nich se každoročně vracejí a postupně dorůstají do rolí vedoucích. Díky tomu dnes už LKD není jen příměstský tábor. Je to sportovní komunita.

Téměř pět set dětí, čtyři desítky vedoucích a praktikantů, pět turnusů, deset sportovních aktivit vedených školenými trenéry, radovánky v aquaparku, táborové hry v lese, cyklistický výšlap či celodenní výlet. Příměstský tábor Léto kladenských dětí je největším svého druhu v okrese a také nejbohatším co do nabídky aktivit. K dnešní podobě tábora ale vedla dlouhá cesta.

„Začínali jsme jedním turnusem po 72 dětech, program jsme měli zčásti zpestřený sportovními aktivitami ve spolupráci s místními kluby, zbytek byl na iniciativě vedoucích. Postupně jsme navýšili jak počet účastníků, tak i odborně vedených aktivit, které jim nabízíme, až jsme došli ke dnešní podobě, kdy tábor pořádáme na pět turnusů po 96 dětech, takže celková kapacita se pohybuje okolo 480 dětí za jedny prázdniny. Děti se nám každoročně vracejí, někteří už dokonce dorostli do rolí praktikantů a vedoucích, s nimiž dlouhodobě spolupracujeme i na dalších našich akcích,“ říká hlavní organizátor tábora Milan Maršner.

Za deset let se mu podařilo navázat stabilní vztahy s místními sportovními kluby, které fungují k oboustranné spokojenosti. Pro organizátory tábora slibuje účast školených trenérů pestrý program s profesionálním vedením, pro kluby je zase možnost oslovit během několika týdnů stovky dětí vítanou příležitostí k náboru. Budování pozitivního vztahu k pohybu je nakonec jednou z hlavních myšlenek tábora. Přidanou hodnotou jsou pak dlouhodobé vztahy, které při pravidelném setkávání vznikají a utužují pospolitost sportovní komunity.

Léto kladenských dětí není jen zábavnou akcí pro kluky a holky mladšího školního věku, ale také skvělou pracovní příležitostí pro středoškolské a vysokoškolské studenty. Zájem o brigádu je každým rokem vyšší. „Zezačátku jsme měli problém sehnat dostatek kvalitních vedoucích, postupem času nám ale na tyto pozice začaly dorůstat některé z dětí, a navíc se nám hlásí čím dál více studentů zvenčí, za což jsme rádi,“ říká Maršner.

„Sportovní areály jsou tu od toho, aby sloužily veřejnosti. Příměstský tábor je jednou z našich exkluzivních služeb, kde nabízíme bezkonkurenční program za příznivou cenu, a rodiče jsou s tím viditelně spokojení. Svědčí o tom obrovský zájem, který o tábor je. Jen během první hodiny od spuštění přihlášek míváme obsazeno kolem 50 procent kapacity a do dvou dní je prakticky plno,“ říká ředitel Sportovních areálů města Kladna František Bureš a dodává: „Také letošní ročník proběhl úspěšně, za což bych chtěl všem zaměstnancům a brigádníkům poděkovat a dětem vzkázat, že se na ně budeme za rok zase těšit.“

Sportovní areály města Kladna s.r.o.

Sportovců 818, Rozdělov
272 04 Kladno

IČO: 26154170
DIČ: CZ26154170
Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze oddíl C, vložka č. 75074

Telefon: 312 248 006
E-mail: samk@samk.cz