Mítink Kladno hází se nesl ve znamení překonávání rekordů

Datum:
15/06/2022 - 18:30

Hned čtyři rekordy mítinku a několik osobních maxim přinesl atletický podnik Kladno hází na Sletišti. Zúčastnily se ho domácí atletické špičky, včetně Barbory Špotákové, i na sto zahraničních závodníků a závodnic z více než třiceti zemí.

Jednou z disciplín, která nejvíce zajímala Kladeňáky, byla čtvrtka mužů a na ní startující Matěj Krsek. Ten nakonec v závodě obsadil páté místo s výkonem 46.34. Ačkoli povětrnostní podmínky běžcům nepřály, k vidění byly velmi kvalitní výkony. Vítězný Patrik Šorm dokonce vylepšil svůj letošní nejlepší čas na 45.78 a nechal za sebou Ira Christophera O’Donnella či Němce Marvina Schlegela. V ženském závodě zaběhla kariérní maximum Němka Corrina Schwab, jejíž výkon 51.21 znamenal první místo. V těsném souboji porazila Češku Ladu Vondrovou, která poprvé v sezoně stlačila čas pod 52 vteřin. Třetí místo obsadila portorická rekordmanka Gabby Scott.

Na dvoustovce zářil český rekordman Jan Jirka, který proběhl zatáčkou s rovinkou za 20.65 vteřiny a uhájil vedení před Litevcem Gediminasem Truskauskasem. Mezi ženami běžela nejrychleji Němka Rebekka Haase (22.93). Z Češek si nejlépe vedla Martina Hofmanová s časem 24.43.

Velkému zájmu se těšil oštěp žen, na nějž pořadatelé na poslední chvíli zlanařili „domácí“ Barboru Špotákovou. Její nejdelší pokus měřil 58.70 metru a skončila sedmá. Nikola Ogrodníková dohodila o dva metry dál, což stačilo na pátou příčku. Vítězství slavila Japonka Haruka Kitaguchi, jejíž oštěp se zapíchl na hranici 61.97. Mezi muži nejdál dohodil jihoafričan Waldo Smit, který navíc výkonem 81.36 zapsal nový osobní rekord. Čech Martin Konečný byl třetí za 76.99.

Jeden z rekordů mítinku padl na ženské stovce a postarala se o něj favoritka závodu Polka Ewa Svoboda, která proběhla cílem v čase 11.14 sekundy. Kvalitní čas zaběhly také Němka Rebekka Haase a Italka Irene Siragusa. Z Češek běžela nejrychleji Nikola Bendová. Také mužský sprint měl vítěze z Polska. Przemyslaw Slowikowski zvítězil v čase 10.25 před Britem Andym Robertsonem a Estoncem Erikem Nazarovem. Čtvrtý Zdeněk Stromšík vylepšil letošní české maximum na 10.35.

Na osmistovce nejlépe rozvrhl síly Novozálanďan James Preston, který bral první místo v novém rekordu mítinku 1:45.37. Své sezonní maximum překonal Filip Šnejdr, který doběhl na třetím místě za Maročanem Belmirem Hamzou v čase 1:46:28. Vítězkou mezi ženami se stala Slovinka Anita Horvat v čase 2:02.22.

Hned trojici spoludržitelů má po letošním ročníku rekord mítinku v mužské výšce. Syřan Majd Eddin Ghazal, Mexičan Edgar Rivera a Belgičan Thomas Carmoy ho vylepšili na 224 centimetrů, díky nejlepšímu zápisu bral první místo syrský reprezentant, který letos závodí za Kladno v atletické extralize. Nejvýše z žen vyskočila Ukrajinka Yuliia Chumachenko s výkonem 191 centimetrů, čímž o dva centimetry vylepšila dosavadní rekord mítinku, jež držela Řekyně Tatiana Gusin. Ta svůj výkon z předchozího ročníku potvrdila, tentokrát ale stačil jen na druhé místo. Nejlepší český výkon posunula na 184 centimetrů Michaela Hrubá, jíž patřilo šesté místo.

Zlato z disku putuje na Kypr zásluhou Apostola Parellise, který své náčiní poslal do vzdálenosti 62.43 metru, a do Brazílie zásluhou Silvy Izabely Da, jež jako jediná přehodila šedesát metrů, a to o 56 centimetrů.

V koulařském kruhu při absenci zraněného Tomáše Staňka obhájil prvenství ze zimního halového mítinku Nor Marcus Thomsen, který tentokrát kouli poslal do vzdálenosti 20.89 metru, čímž přehodil mimo jiné Brita Lincolna Scotta a Rumuna Andreie Toadera. V ženském klání se z historického národního rekordu radovala Nizozemka Jessica Schilder s výkonem 19.19.

Mužské kladivo patřilo Finům. Zvítězil Tuomas Seppänen za nejlepší zápis 74.86 před krajanem Aaronem Kangasem. Mezi ženami bezkonkurenčně vládly Číňanky, které obsadily první tři příčky. Nejlepší výkon (71.16) předvedla Jiangyan Li.

A jak to na Sletišti vypadalo? Podívejte se na fotogalerii Josefa Poláčka.

Sportovní areály města Kladna s.r.o.

Sportovců 818, Rozdělov
272 04 Kladno

IČO: 26154170
DIČ: CZ26154170
Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze oddíl C, vložka č. 75074

Telefon: 312 248 006
E-mail: samk@samk.cz