Přístavba nového energocentra zimáku je hotová, ledaři najíždí na zkušební provoz

Datum:
17/08/2023 - 15:15

Po více než půlroce stavebních a dokončovacích prací je prakticky hotovo. Staré garáže na západní straně zimního stadionu nahradila novostavba sloužící jako energocentrum pro obě ledové plochy. Umožní moderní, bezpečnou a úspornou výrobu a údržbu ledu a po technické stránce loni zrekonstruovaný stadion posune o úroveň dál.

Výstavba nového energocentra byla poslední, na první pohled možná ne tolik výraznou, ale z provozního hlediska velmi důležitou součástí velké rekonstrukce kladenského zimáku. Do nově postavěné budovy, která vyrostla při západní stěně velké haly na místě bývalých garáží, se kompletně přesouvá strojovna, která zajistí chlazení obou ledových ploch.

„Dosud byla uvnitř haly, což z bezpečnostního a provozního hlediska nebylo v pořádku,“ vysvětluje jednatel Sportovních areálů města Kladna Jiří Chvojka a dodává: „Vyklizením prostorů původní strojovny navíc vzniklo důstojné technické zázemí pro strojníky a ledaře.“

Novou budovu dělníci patřičně osadili i novými stroji. S jednou výjimkou. „Kompresory zůstaly stejné. Ještě byly technicky v pořádku. Jinak jsou ale všechny komponenty strojovny chlazení nové. Nová je i chladicí věž, která se přesunula ze střechy západní tribuny na novou budovu. Modernizace technologií by se měla promítnout i v energetické úspoře,“ říká ředitel zimního stadionu Josef Poláček, který má plány i na využití uvolněných prostor starého technického zázemí: „Podél mantinelů jsme měli náhradní skla a různé stroje, takže tyhle věci by teď měly být uložené tam. Když budeme opravovat rolbu, tak na to konečně budeme mít prostor v energocentru. Na všechno se pamatovalo.“

Po instalaci nových technologií a navezení čpavku zahájila strojovna zkušební provoz. Od začátku týdne už na ledě trénují hokejisté, a protože se zatím vše daří nad očekávání, odehrají zde už 24. srpna přípravné utkání před novou extraligovou sezónou.

Fotogalerie: Luděk Šipla a Josef Poláček

Sportovní areály města Kladna s.r.o.

Sportovců 818, Rozdělov
272 04 Kladno

IČO: 26154170
DIČ: CZ26154170
Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze oddíl C, vložka č. 75074

Telefon: 312 248 006
E-mail: samk@samk.cz