Přijďte se podívat na perfektní atletiku! Kladno hází na Sletišti už zítra

Datum:
14/06/2021 - 18:00

Už zítra dopoledne na Sletišti odstartuje atletický mítink Kladno hází a Kladenské memoriály. Městský stadion přivítá na tři stovky atletů a atletek, včetně 105 cizinců z 37 zemí. Zahraniční hvězdy v kombinaci s domácí špičkou slibují atraktivní podívanou od začátku předprogramu až do posledního závodu.

Stadion je připraven, počasí, zdá se, vyjde na jedničku. Pořadatelé z A. C. Tepo Kladno jen stěží mohli atletický mítink Kladno hází a Kladenské memoriály načasovat lépe. Zbývá jen držet palce atletům, kteří budou na Kladně útočit jednak na rekordy mítinku a jednak zabojují o kvalifikaci na olympijské hry v Tokiu – ostatně proto se mítink koná v červnu. Příhodný termín navíc láká i zahraniční hvězdy, které tuzemské špičce vytvoří prvotřídní konkurenci ve všech disciplínách.

Pojďme postupně a začněme u kladiva mužů. Organizátor Jakub Kubálek říká, že zájem o start na Kladně byl ze strany domácích i zahraničních závodníků tak velký, že by mohl kladivářský sektor pohodlně zaplnit hned dvakrát ve stejné kvalitě. Jména jako Christos Frantzeskakis, Mostafa Elgamal, Marcel Lomnický, a především legendární Krisztian Pars slibují fantastickou podívanou, v níž se osmdesátimetrová hranice zdá být překonatelnou. A zajímavé klání slibuje i ženské kladivo! Kateřinu Šafránkovou, která už letos hodila přes 70 metrů, jistě namotivuje konkurence v podobě Chorvatky Anamari Kozul nebo venezuelské hvězdy Rosy Rodríguez. Pozadu nebude chtít zůstat ani Lenka Valešová nebo Slovenka Veronika Kaňuchová.

V diskařském sektoru se o stupně vítězů utkají reprezentant Samoy Alex Rose, Maďar János Huszak, Němec David Wrobel či Kolumbijec Mauricio Ortega. Jejich současná forma dává tušit překonání dosavadního rekordu mítinku, který činí 64,13 metrů. První tři zmínění tuto hranici už letos pokořili, Ortega se jí výrazně přiblížil.

Nabitá bude i výška žen. K domácí jedničce Michaele Hrubé se připojí elitní světová konkurence. Z Běloruska míří na Sletiště Karyna Demidik s osobním rekordem 200 centimetrů, z dvojice litevských výškařek se hodně očekává hlavně od Airinė Palšytė a velkou motivaci bude jistě mít i reprezentantka Svaté Lucie Levern Spencer, kterou v únoru na halovém mítinku Kladno Indoor nepustilo do závodu zranění. Skvělou formu má i britská závodnice Nikki Manson. Mezi muži bude opět čnít Litevec Adrijus Glebauskas, který v zimě v atletické hale na Sletišti zapsal 2,27 metrů a do Kladna se vrací po čerstvě zdolaných dvou metrech a 30 centimetrech! Stejný osobák má i Jamal Wilson z Baham, kterému se v zimě na Kladně nedařilo podle představ – o to větší motivaci bude mít zítra.

A pozor! Stovku a dvoustovku mužů rozžehne francouzský blesk. Na Kladno přijede Francouz Christophe Lemaitre, který se představí hned ve dvou závodech. Na tom kratším vyzve českou jedničku Zdeňka Stromšíka či Brita Andrewa Robertsona, na dvoustovce se mu coby vážní konkurenti postaví například Jihoafričan Luxolo Adams, Litevec Gedimius Truskauskas a v neposlední řadě i halový mistr Evropy Pavel Maslák. Ten se představí i ve smíšené štafetě na 4x400 metrů, naopak na klasické čtvrtce bude chybět. Domácího Matěje Krska i tak čekají zajímaví soupeři – mezi nimi Jihoafričan Zakithi Nene, Portugalec Ricardo dos Santos nebo Francouz Thomas Jordier – všichni mají zaběhnuto pod 46 vteřin!

Dámský oštěp ozdobí dvě závodnice z Pobaltí. V soutěži, která má patřit mezi klenoty mítinku, se představí Līna Mūze z Lotyšska a Liveta Jasiūnaitė z Litvy. S osobními rekordy 64,87 m respektive 63,98 m budou obě patřit k favoritkám.

A co mužská patnáctistovka? Kdyby mílař Nick Willis z Nového Zélandu zopakoval svůj famózní osobák 3:29,66, byl by to nejlepší výkon letošní sezony. Dvojnásobný medailista z olympijských her má možná ve svých 38 letech vrcholné roky už za sebou, ale chuť závodit a vyhrávat mu rozhodně nechybí.

Vrhačský sektor, kterému mezi domácími závodnicemi kraluje finalistka letošního halového ME Markéta Červenková, také slibuje napínavou podívanou. O prvenství jistě zabojuje Švédka Fanny Roos, aktuální halová vicemistryně Evropy, pozadu nebude chtít zůstat britská stálice Amelia Stricker či Němka Katharina Maisch. A mezi muži? Andrei Toader, Kayle Blignaut, Tsanko Arnaudov nebo Francisco Belo – ti všichni budou pořádnou výzvou pro halového mistra světa Tomáše Staňka, který letos posílil kladenské koulaře v domácí extralize.

Chutná vám předkrm v podobě startovek? Tak neváhejte a přijďte si zítra smlsnout přímo na Sletiště! Areál bude volně přístupný a pořadatelé se na diváky těší. Vyzývají je, ať přijdou v hojném počtu a zároveň dbají na pokyny organizátorů, kteří budou akci na místě koordinovat. Zejména na hlavní tribuně bude nutné dodržet požadovaná opatření.

Kdo se na Sletiště nedostane osobně, nemusí smutnit. Část hlavního programu odvysílá v přímém přenosu Česká televize, mítink bude k zhlédnutí i ze záznamu.

Sportovní areály města Kladna s.r.o.

Sportovců 818, Rozdělov
272 04 Kladno

IČO: 26154170
DIČ: CZ26154170
Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze oddíl C, vložka č. 75074

Telefon: 312 248 006
E-mail: samk@samk.cz