Výměna střešní konstrukce, nové opláštění po celém obvodu stadionu, izolace, rozšířené VIP prostory a technické zázemí ve třetím patře. To jsou hlavní body komplexní rekonstrukce ČEZ zimního stadionu, která odstartuje první etapou nejpozději koncem dubna.
Stávající střecha se nad první ledovou plochou kladenského zimáku tyčí už od roku 1959. Za více než šedesát let několikrát prošla dílčími opravami, ale její životnost se nevyhnutelně přiblížila ke konci. Definitivně doslouží v dubnu, kdy bezprostředně po ukončení hokejové sezony začne několikaměsíční obléhání historického stadionu těžkotonážními stroji. Ty nejprve starou střechu rozeberou, aby následně na její místo mohly ukotvit novou.
„Výměna střechy a její izolace je naprosto stěžejní pro samotný provoz haly. Ta navíc bude konečně odvlhčená, což určitě ocení nejen diváci na tribunách, ale i hráči, kteří budou mít kvalitnější led,“ říká ředitel ČEZ stadionu Josef Poláček, který kladenskému ledovému království vládne už přes dvacet let. „Ledaři se na novou střechu také těší. Doteď neměli k výrobě ledu ideální podmínky po 90 % trvání sezony. Odvlhčení vzduchotechnikou ale umožní udržovat hladinu vlhkosti v požadovaných mezích po celý rok. Stará střecha navíc obzvlášť v zimě přes noc namrzala z obou stran a když se ráno oteplilo, začala se námraza srážet a kapat na led, kde vytvářela hrudky. O zmoklých divácích nemluvě.“
Izolace stadionu znamená také ušetření prostředků za energie na provoz haly. „Když je v létě velké horko, teplota pod neizolovanou střechou je kolem 45 stupňů, čtyři metry nad ledem skoro 26. V tu chvíli je výroba ledu ohromně nákladná. Vytvořením stabilnějšího teplotního prostředí se výkyvy eliminují a náklady by se celkově měly snížit,“ vysvětluje Poláček.
Jedna z hlavních předností nové střešní konstrukce spočívá v její jednolitosti. Stávající podoba je nevyhovující nejen z provozního, ale třeba i akustického hlediska. Nová střecha překryje celý ovál stadionu a bude plošší. Ačkoli v nejvyšším bodě výrazně nepřevýší starou střechu, její konstrukce a ukotvení umožní navýšení ochozu po celém obvodu stadionu tak, aby výhledově mohlo vzniknout třetí podlaží.
„Vznik nových prostor v takzvaném třetím patře je v tuto chvíli předmětem intenzivních jednání v součinnosti s hokejovým klubem. Projekt je téměř ve finální fázi a je teoreticky možné, že by mohla být výstavba zahrnuta už do první fáze rekonstrukce. To by byl ideální scénář. Vzhledem k šibeničním předávacím termínům, rozpočtu a případným provozním omezením to sice v tuto chvíli nevidím jako reálné, na sto procent to ale vyloučit nemohu,“ říká jednatel Sportovních areálů města Kladna Jiří Chvojka.
Výhledově by se do třetího patra nad severní tribunu měla přesunout například režie a veškeré technické zázemí k obsluze multimediální kostky či přenosů, vzniknou zde také prostory pro novináře. Na jižní straně budou pro VIP hosty a partnery klubu vytvořeny takzvané skyboxy a vyklizení stávajícího tiskového centra umožní rozšíření VIP prostor i ve druhém patře, včetně sociálního zázemí. Po stranách administrativní budovy přibudou výtahy pro bezbariérový přístup a na severní straně stadionu nové přístupové schodiště.
Problémy s ozvučením na stadionu by měly vyřešit podhledy. „Na stadionu byl dlouhodobě problém se srozumitelností hlášení. Teď diváci i díky novým akustickým prvkům zřetelně uslyší hlášení z časomíry, moderátora nebo oznámení z multimediální kostky. Ta bude oproti současnosti zavěšena o něco výše,“ říká Poláček. Těší ho i nové LED osvětlení s nastavitelnou intenzitou, což znamená jednak úsporu a jednak perfektní světelné podmínky mimo jiné pro kameramany a fotografy – jedním z nich je i sám ředitel stadionu. Střešní konstrukce navíc počítá i se zabudováním různých světelných prvků a laserů. Ty byly dosud provizorně přichycovány z pochozích lávek, které ale pod novou střechou nebudou.
Krom praktických novinek získá stadion i na estetice – zejména zvenku. Po celém obvodu bude opláštěn svisle kladenými ocelovými lamelami v modré, šedé a bílé barvě, jak je znázorněno na vizualizacích. V plánu je také přesun pokladen z budky u hlavní silnice ke vstupům 1 a 2. Neopláštěné části stadionu, tedy administrativní budova a přístavby v úrovni přízemí, budou zatepleny a nataženy omítkou v šedém odstínu.
Na půdorysu přilehlého travnatého trojúhelníku pak bude zbudována retenční nádrž s objemem až 200 000 litrů vody. Ta bude zachytávat dešťovou vodu z celé plochy střechy stadionu. „Aby voda jen neprotekla kanalizací, řešíme zbudování čerpací stanice pro firmu starající se o údržbu městské zeleně. Ta by mohla vodu využít na zalévání, což by znamenalo další šetření prostředků,“ říká Poláček.
Aby se práce urychlily a hokejisté se mohli na podzim na stadion co nejrychleji vrátit, zahájí firma Subterra část přípravných prací už v březnu. „To se týká hlavně retenční nádrže,“ podotýká Poláček a ujišťuje: „Samozřejmě budeme práce korigovat z hlediska bezpečnosti provozu stadionu, ten budeme muset lehce omezit.“
Výhledově se chystá také přesun čpavkového hospodářství mimo objekt stadionu nebo vybudování kompletního zázemí A-týmu pod východní tribunou, na níž sídlí kladenský kotel. „Projektanti dostali zadání vymyslet pro áčko prostorné a moderní zázemí, tak uvidíme, s čím přijdou,“ usmívá se Poláček, podle nějž by další fáze oprav stadionu mohly následovat už v roce 2022.