Skvělou atmosféru běhu Se Zahradou pro Zahradu nezkazilo ani ponuré počasí

Datum:
01/09/2020 - 14:15
Kategorie:

Na sto účastníků, kteří se v sobotu sešli na kladenském Sletišti, spojovalo jedno: přišli pomáhat pohybem. Právě to bylo podstatou charitativního běhu Se Zahradou pro Zahradu. Klienti kladenského poskytovatele sociálních služeb si užili perfektní dopoledne a zamračené počasí rozjasnili svými úsměvy, běžci z řad veřejnosti protáhli svá těla a přispěli na dobrou věc.

Ačkoli počasí ani další okolnosti provázející letošní rok charitativnímu běhu příliš nepřály, sešlo se v 11 hodin na startu pod tribunou kladenského Sletiště kolem stovky běžců, mezi nimi i samotní klienti Zahrady, pro které to po loňské premiéře na Běhu naděje byla už druhá účast. A tentokrát hráli hlavní roli! Právě jim totiž Sportovní areály města Kladna akci věnovaly.

„Letos se po 12 letech neuskutečnil Běh naděje, který zastřešující organizace plošně zrušila s ohledem na šíření koronaviru. My ale chtěli na tradici charitativních běhů navázat, a proto jsme oslovili Zahradu, jejíž klienti s námi běželi loni a měli zájem zúčastnit se i letos. Tak vznikla myšlenka uspořádání akce, které by se mohli nejen zúčastnit, ale být jejím středobodem,“ vysvětluje manažerka marketingu Sportovních areálů města Kladna Veronika Povondrová.

A tak i letos vyrazili závodníci na dvě trasy – kratší kilometrovou a delší pětikilometrovou. Zkrácený úsek po boku svých klientů zaběhla mimo jiné i ředitelka Zahrady Eva Bartošová, kterou potěšilo více než šest tisíc korun, jež se pro Zahradu vybraly na dobrovolném startovném. Ještě větší radost jí ale udělala přátelská atmosféra, v níž se běželo, a také fakt, že její klienti dostali možnost ukázat, co v nich je, a mohli tak nabourat stereotypní představy o ústavní péči. Zahrada už totiž není ani tolik ústavem, jako spíš domovem. Jejím posláním je dát hendikepovaným lidem šanci na plnohodnotný život – a to sobotní běh se společenským přesahem splnil.

Nejen organizátorům akce tak největším darem byla spokojenost odrážecí se ve tvářích běžců a klientů Zahrady především. „Všichni byli spokojení, moc si to užili, a hlavně všichni dorazili do cíle! Ať už doběhli nebo dojeli. Zúčastnila se totiž i naše klientka Radka, která je na vozíčku. A dokonce dorazila jako jedna z prvních, protože ji tlačil jeden z našich pečovatelů. Pohyb způsobuje dobrou náladu, a tu my rozhodně měli. Chtěla bych Sportovním areálům města Kladna za organizaci akce poděkovat, spolupracuje se s nimi výborně,“ těšilo Bartošovou, která samotný běh zahájila výstřelem ze startovní pistole.

Závodníky na startu přivítal také ředitel SAMK František Bureš, jenž sám vyběhl na pětikilometrovou trať, kterou zakončil padesátimetrovým sprintem. V cíli na něj, stejně jako na všechny ostatní, čekal diplom, a především dobrý pocit. Účastníky běhu přišel pozdravit i primátor Statutárního města Kladna Dan Jiránek – sám vášnivý běžec, kterého ale letos na start nepustily povinnosti oddávajícího. Příště ale prý rád dorazí, pokud to bude možné.

Krom samotného běhu se Zahrada v sobotu dopoledne na Sletišti prezentovala také stánkem s výrobky ze sociálně terapeutické dílny. Lidé si tak mohli zakoupit nádherné ozdoby, ale i praktické dárky v podobě stylových ručně šitých roušek. A protože Sportovní areály města Kladna hodlají se Zahradou spolupracovat v dlouhodobém horizontu, dost možná se stánek s výrobky hendikepovaných objeví i na dalších akcích, které SAMK chystají.

Sportovní areály města Kladna s.r.o.

Sportovců 818, Rozdělov
272 04 Kladno

IČO: 26154170
DIČ: CZ26154170
Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze oddíl C, vložka č. 75074

Telefon: 312 248 006
E-mail: samk@samk.cz