Sletiště je pro nás perfektní, hlásí ultraběžci z Česka i zahraničí

Datum:
28/07/2020 - 13:15

Na sto ultraběžců z České republiky a zahraničí se v pátek a sobotu sjelo na kladenské Sletiště, kde Sri Chinmoy Marathon Team jako už tradičně pořádal vytrvalostní běh na 48, respektive 24 hodin. V kratším ze závodů zvítězil elitní běžec Radek Brunner, na delší trase se v mezinárodní konkurenci prosadil Dušan Kopečný. Ultraběžci ale, spíše než s ostatními, soupeří především sami se sebou a svými možnostmi.

Vytrvalostní běžci se do Kladna sjíždí pravidelně. „Už jsme tu podevatenácté,“ potvrzuje organizátor Self-Transcendence Race Jaroslav Rosa. „Původně jsme pořádali pouze běh na 24 hodin, pak jsme nabídku rozšířili i o běhy na 48, 72, a dokonce 96 hodin, nakonec jsme se ustálili ve formátu 24/48, který se v Kladně běžel také letos.“

Běh na 48 hodin na Sletišti odstartoval v pátek v poledne, o 24 hodin později se na stejném místě připojili k jednodennímu závodu další běžci. Zatímco kratší ze závodů byl veden jako mistrovství republiky, delší běh byl spíše pro radost a trénink.

„Celkově se zúčastnilo přes sto běžců, z nichž asi třetina běhala dva dny, zbytek 24 hodin. Startovní pole 24hodinového závodu bylo z převážné části tvořeno Čechy, neboť se započítává jako mistrovství republiky. Běhů na 48 hodin se pořádá málo, nejsou až tak běžné. Na trati jsme měli celkem šest běžců, kteří běželi úplně nejdelší závod na světě – necelých pět tisíc kilometrů. Ten se měl letos běžet v New Yorku, ale kvůli potížím s koronavirem se neuskutečnil. Někteří běžci tak přijeli sem na 48 hodin, což je pro ně vlastně sprint,“ vysvětluje Jaroslav Rosa, jehož organizační tým složený z přibližně stovky dobrovolníků připravil závodníkům na Kladně prvotřídní zázemí – od občerstvení přes hygienu až po fyzioterapii. Právě perfektní organizace závodu, příhodná poloha a ideální parametry kladenského Sletiště jsou tím, co ze Self-Transcendece Race činí podnik vyhledávaný běžci z celého světa.

V minulých letech se kladenského závodu účastnili i Australané či Američané, letos vinou koronavirové pandemie přicestovali pouze Evropané. I tak ale mělo své zastoupení na startovní listině devět zemí.

„Myslím, že se běžci na Kladno rádi vracejí, protože zdejší areál je úžasný, z našeho pohledu po všech stránkách ideální. Má přesně kilometrový okruh, který je povětšinou ve stínu, je tu k dispozici veškeré zázemí a je to blízko hlavního města, takže je to pro všechny snadno dostupné. Běžci si také pochvalují skvělou atmosféru, kterou se tu daří vytvořit,“ říká Rosa.

Pro málokterý sport platí, že boj s ostatními je až na druhém místě. V případě Self-Transcendence Race pořádané Sri Chinmoy Marathon Teamem tomu tak ale rozhodně je. Tam totiž závodníci v první řadě bojují sami se sebou a posouvají své limity.

„Samozřejmě se běží o nějaký počet kilometrů, o rekordy osobní, republikové i světové, o titul mistra České republiky nebo o kvalifikace, ale už z názvu běhu vyplývá, že mnohem více tu jde o sebepřekonání. Jelikož se tady běžci znají, je tu příjemná rodinná atmosféra. Za ty roky už běžce známe jmény, oni znají nás a tím vzniká hezké pouto. Závodníci cítí, že se snažíme udělat maximum proto, aby se jim dobře běhalo a na oplátku se zase snaží vydat ze sebe maximum, a zároveň si užít tu atmosféru. Není to jen o tom, jestli za den zaběhnou 245 nebo 246 kilometrů, ale o hlavně tom, co tady prožijí, co v nich zůstane, kam je to posune. My se snažíme dělat maximum proto, aby v sobě běžci nacházeli to nejlepší. Podporujeme je a oni se podporují navzájem. Po lidské stránce je to velice přívětivé sportovní odvětví,“ zdůrazňuje Rosa.

I Self-Transcendence Race ale má své vítěze. Mezi osmačtyřicetihodinovkáři na Kladně kraloval sedmačtyřicetiletý Dušan Kopečný z Olomouce, který uběhl 321,895 kilometrů, nejlepší ženou na delším z úseků byla rumunská běžkyně Stefania-Gabriela Iaciu – ta obkroužila Sletiště celkem 315krát! Přes 300 kilometrů naběhali také Ital Andrea Marcato, Polák Lukasz Jarocki, Maďar Matyas Szarvas a Čech Daniel Brázdil. Úctyhodných 295 kilometrů zapsal bulharský veterán Radi Milev, který byl ve svých 72 letech nejstarším účastníkem kladenského závodu. Nejstarší žena, jednasedmdesátiletá Ewa Kasierska z Polska, uběhla krásných 189,193 kilometrů.

Na čtyřiadvacetihodinovém běhu potvrdil roli favorita pětačtyřicetiletý Radek Brunner, jehož 237,679 kilometrů sice na přepsání českého rekordu nestačilo, ale i tak jde o úctyhodný počin. Skvěle běžela také Lenka Berrouche, která byla s 217,381 kilometry nejlepší mezi ženami. Nejstarší člen startovního pole – sedmdesátiletý Jan Dolejš z Unhoště – uběhl 90 kilometrů.

Vrcholem víkendu pak bylo nedělní vyhlášení, na kterém byl korunován nejen mistr republiky Brunner, ale oceněni byli také běžci a běžkyně v jednotlivých věkových kategoriích. S diplomem z Kladna možná odjížděli jen někteří, dobrý pocit si ale odnesli všichni.

Sportovní areály města Kladna s.r.o.

Sportovců 818, Rozdělov
272 04 Kladno

IČO: 26154170
DIČ: CZ26154170
Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze oddíl C, vložka č. 75074

Telefon: 312 248 006
E-mail: samk@samk.cz