Špičková atletika, ale i program pro děti. Kladno hází láká nejen sportovní fajnšmekry

Datum:
04/09/2020 - 14:30

Atletická sezona na kladenském Sletišti v červnu odstartovala a v září tu také skončí. Prestižní mítink Kladno hází, který je letos poprvé součástí elitní světové série World Athletics Continental Tour, se na městském stadionu uskuteční ve středu 16. září. Láká malé i velké diváky na špičkové atlety tuzemské i zahraniční scény, ale také na bohatý doprovodný program.

Mítink, který se měl na Sletišti původně konat v tradičním červnovém termínu, byli organizátoři po udeření pandemie nuceni odložit. Jako náhradní termín nakonec zvolili 16. září, a i když je situace nadále složitá, ředitel Jakub Kubálek společně s předsedou kladenského atletického klubu Jiřím Klesnilem věří, že se na Sletišti bude závodit v co možná největší konkurenci.

„Závod je primárně určený českým atletům, takže se diváci mohou těšit snad na všechny domácí špičky jednotlivých disciplín. Zároveň jim ale chceme poskytnout co největší možnou konkurenci ze zahraničí. Letos je to obzvlášť složité, zejména kvůli dopravě. Je až frustrující, když po hodinách jednání dohodnete něčí účast, zajistíte mu letenku a za dva dny začínáte nanovo, protože byl let zrušen,“ popisuje peripetie při plnění startovních listin ředitel závodu Jakub Kubálek. V loňském roce na Sletiště zavítalo celkem 88 atletů z 29 zemí, letos je v různé fázi jednání až 90 jmen.

„Mezi ty, kteří už mají zakoupenou letenku a na 90 procent dorazí, je například držitel irského národního rekordu do třiadvaceti let na čtyřstovce Christopher O´Donnell, který chce svůj vlastní rekord na Kladně překonat,“ říká Kubálek. Dvaadvacetiletý Ir by měl být výrazným konkurentem domácímu Matěji Krskovi, který letos dle slov Jiřího Klesnila „stříhá jeden osobák za druhým“ a s časem 46:00 je mezi čtvrtkaři v letošní sezoně aktuálně 13. na světě. Na Sletišti by ho měl prohánět také Kolumbijec Yilmar Herrera. Ten dokáže čtyřstovku zaběhnout za 45:48 a na příčky nejvyšší bude jistě pomýšlet i Nizozemec Tony van Diepen, bronzový medailista z halového mistrovství Evropy.

Také ostatní sektory by měly být našlapané zvučnými jmény. Barboru Špotákovou v oštěpu vyzvou například Polka Maria Andrejczyk, účast přislíbila i zkušená Madara Palameika z Lotyšska a nastupující hvězda Elina Tzengko z Řecka.

V kouli mužů se mimo Tomáše Staňka, jedné z tváří mítinku, představí třeba Portugalec Francisco Bello, Jamajčan Ashinia Miller či Rumun Andrei Toader. „Budeme ale rádi, když dostanou šanci i domácí vrhači jako například Ladislav Prášil ze stáje A. C. Tepo Kladno,“ podotýká Kubálek, jemuž dělá ohromnou radost konkurence, která se rýsuje na startovní listině patnáctistovky. „Tam je zájem obrovský a v tuto chvíli máme až neuvěřitelný počet závodníků s osobním rekordem pod 3:40. Vyměním deset kvalitních mílařů za jednoho skvělého koulaře!“ vtipkuje ředitel závodu s tím, že startovní listiny ještě doznají úprav v závislosti na možnostech vycestování zahraničních závodníků.

Z těch domácích počítá prakticky se všemi českými mistry. Potvrzená je tak účast výškaře Marka Bahníka, stovkaře Jana Veleby nebo kladivářky Lenky Ledvinové.

Jednu z dalších organizačních komplikací, kterým letos organizátoři čelí, jsou zpřísněná hygienická opatření, která se ale i za pomoci Sportovních areálů města Kladna a společnosti AVE podaří dodržet. Stadion a jeho zázemí bude plošně dezinfikováno, zajištěno bude také dodržování limitů počtu diváků v jednotlivých sektorech.

„Věřím, že organizace bude perfektní, jako byla ostatně už na začátku června, když tady sezona startovala,“ říká oštěpařka Barbora Špotáková. „Tehdy to byl první závod sezony a ten strach z koronaviru a všech opatření byl velký, nicméně organizátoři vše zvládli na jedničku a já se moc těším, že podobně hladce proběhne i závěr sezony,“ dodala Špotáková s tím, že udělá maximum proto, aby se divákům na Sletišti představila. „Nechci si na sebe uplést bič, abych se tu pak trápila, když nebudu stoprocentně zdravotně v pořádku, ale snad všechno klapne a předvedu tady dobrý výkon. Bydlím odtud kousek, je to pro mě prakticky domácí prostředí a budu tady mít fanoušky.“

Zdravotní trable sužují také další tvář mítinku, koulaře Tomáše Staňka, který si na začátku srpna pochroumal tříslo a dosud není zcela fit. „Tím, jak se sezona protáhla, jsem ale dostal víc času dát se dohromady. Už jsem v tréninku, v posilovně to vypadá dobře, sílu mám, teď to ještě musím doladit s koulí,“ vysvětli Staněk a pousmál se při zmínce o americkém koulaři Crouserovi. „Těžko se tady po tom zranění můžu bít do prsou a říkat, že budu házet 23 metrů jako Crouser, budu mít co dělat, abych se dostal na svých 22, ale na závod se moc těším, je to něco, k čemu se mohu upnout.“

Stejně tak mítink vyhlíží kladenský čtvrtkař Matěj Krsek, který na Sletišti v červnu porazil hvězdného Pavla Masláka. Byť na třístovce. „Pro mě bude mítink jedním z nejkvalitnějších závodů v sezoně. Pokud přijedou všichni, které jsem viděl na startovní listině, věřím, že můžeme atakovat hranici 46 vteřin. To je takový můj cíl pro tento závod,“ usmíval se dvacetiletý atlet.

Protože se půl roku žádné závody nekonaly, vrcholné atletické se mítinky koncentrovaly do září. Kladno hází tak čelí souběhu několika větších akcí po celém světě. Atlety proto láká především na skvělou atmosféru a příjemné prostředí. „Snad každý závodník si zdejší stadion pochvaluje. Atleti z celého světa při odjezdu div nezamačkávají slzy dojetí a vždy říkají, jak se sem budou rádi vracet,“ dodal s trochou nadsázky Kubálek, jehož těší pozitivní odezva, které se mítinku dostává z celého světa, ale i skutečnost, že hlavní program mítinku v přímém přenosu odvysílá Česká televize. „To je pro nás velmi podstatné, protože to značně zvyšuje prestiž podniku.“

Ten je i díky dispozicím Sletiště koncipován jako sportovní podívaná pro celou rodinu. „Taková je naše filozofie. Chceme přitáhnout děti k atletice a tohle je nejlepší příležitost. V rámci mítinku připravíme bohatý doprovodný animační program pro děti, nebude chybět skákací hrad a ti nejmenší si pochopitelně mohou hrát na zdejších dětských hřištích. Jsme také dohodnutí s kladenskými školami, které přijdou podpořit závodníky už v předprogramu. Věříme, že zde mnozí z nich vydrží až do odpoledne, na hlavní program přijdou i jejich rodiče a budou mít příjemný sportovní rodinný zážitek.

Mítink by samozřejmě nebylo možné uspořádat bez zvučných partnerů, které Jakub Kubálek na tiskové konferenci nezapomněl zmínit, speciálně pak poděkoval legendě koulařského sektoru Heleně Fibingerové, která se vehementně vložila do pomoci s organizací mítinku nejen po stránce financí, a má tak velkou zásluhu na jeho výsledné podobě.

Finančně na akci přispěje také Statutární město Kladno, které na konferenci zastoupil městský radní a jednatel SAMK v jedné osobě Jiří Chvojka. „Na startu budou sportovci, kteří slibují ohromný zážitek. O to víc mě těší, že se Rada města Kladna odsouhlasila finanční podporu. Za Sportovní areály doufám, že se u nás bude sportovcům líbit a ve skvělém prostředí našeho stadionu předvedou své nejlepší výkony,“ uvedl.

Tak nezapomeňte: Kladno hází ve středu 16. září od 12 do 20 hodin!

Sportovní areály města Kladna s.r.o.

Sportovců 818, Rozdělov
272 04 Kladno

IČO: 26154170
DIČ: CZ26154170
Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze oddíl C, vložka č. 75074

Telefon: 312 248 006
E-mail: samk@samk.cz