Stát a Středočeský kraj hodlají podpořit celkovou rekonstrukci kladenského zimáku

Datum:
21/09/2020 - 10:30

Zástupci hokejového klubu, města Kladna, Středočeského kraje a vlády České republiky se v pátek 18. září sešli na kladenském ČEZ zimním stadionu ke společné prohlídce, po které následovala tisková konference. Na ní se zúčastnění shodli, že rekonstrukce stařičké haly je nezbytná a na jejím financování by se vedle města měly podílet také stát a kraj.

Na obhlídku stadionu vyrazili krátce před čtrnáctou hodinou majitel hokejového klubu Jaromír Jágr, primátor města Kladna Milan Volf, statutární náměstek primátora Jiří Chvojka, předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička, ministryně financí Alena Schillerová a hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Společně obhlédli hráčské zázemí A-týmu i mládežnických týmů, posilovnu, ale také strojovnu.

„Musím říct, že to je tristní pohled,“ glosovala stav kladenského stadionu Alena Schillerová. „Vychovali tady vedle mě sedící Jaromíra Jágra nebo Milana Hniličku, a ti mi potvrdili, že se od té doby nic nezměnilo,“ dodala za souhlasného přikývnutí staronového primátora Milana Volfa. Ten podotkl, že v minulosti už bylo do stadionu investováno mnoho milionů, dosud se však nedočkal generální přestavby, která by reálně řešila jeho problémy. „Ze staré budovy novou neuděláte,“ podotkl Volf na adresu haly, která ve stávající podobě slouží už od roku 1959, kdy dostala střechu. V uplynulých šesti dekádách pak doznávala jen kosmetických úprav v podobě přístaveb, výměny elektroniky, rekonstrukce sociálního zázemí nebo instalace nových sedaček.

To se teď má i díky finanční podpoře státu a kraje změnit. Potvrdila to jak hejtmanka Pokorná Jermanová, tak ministryně Schillerová. Projekt, jehož první etapa je připravená k realizaci po skončení stávající hokejové sezony, totiž zapadá do programu Národní sportovní agentury na rekonstrukce starých sportovišť. Stadionů v obdobném stavu, v jakém je ten kladenský, je podle Milana Hniličky v republice přibližně šest až osm. Výhodou Kladna je jeho připravenost na rekonstrukci, o čemž se zástupci státu i kraje přesvědčili na vlastní oči. „Chtěli jsme vidět, jaká je připravenost projektů. Ten kladenský připravený je, dokonce je vysoutěžený. Stát je připraven projekt podpořit už proto, že je tristní, aby bylo na 500 dětí v největším krajském městě vychováváno v takových podmínkách.“

Celkové náklady na přestavbu stadionu by se měly pohybovat okolo půl miliardy až šesti set milionů korun. V první etapě dojde k výměně střechy a opláštění budovy, s čímž také souvisí zateplení a izolace haly, která by měla výhledově snížit provozní náklady. Náklady na první etapu, jejíž zahájení se očekává bezprostředně po skončení hokejové sezony, činí 170 milionů korun.

Jak přesně bude finanční participace rozdělena mezi město, kraj a stát, zatím není jasné. „Předběžně ale hovoříme o třetinových podílech – třetina město, třetina kraj, třetina stát. To se ještě může změnit, stále je totiž předmětem jednání, do jaké výše by do toho stát měl vstupovat,“ podotkl Milan Hnilička.

„Hokej je s Kladnem neodmyslitelně spojen. Středočeský kraj podobnou halu nikde jinde nemá a záleží mu na tom, aby prošla opravou. Jsem ráda, že v tomto ohledu funguje komunikace jak s městem, tak s vládou. Věřím, že slib bude dodržen a stadion projde nejen výměnou střechy, ale celkovou rekonstrukcí, kterou si zaslouží. Snad tu budou vychovávat další Jágry,“ přeje si Jaroslava Pokorná Jermanová, podle níž investice do haly v největším krajském městě zapadá do koncepce podpory sportu.

Jiří Chvojka, statutární náměstek primátora a jednatel Sportovních areálů města Kladna v jedné osobě, dodal: „Jsem rád, že v čele města stojí primátor, který to se sportem myslí vážně, takže rekonstrukce určitě proběhne. Nic jiného ani není možné, protože posledním termínem pro opravu střechy je rok 2021. Když se termín nesplní, stadion budeme nuceni zavírat. Už teď je situace vážná. Při každém poryvu větru kontrolujeme čidla a jak začne padat sníh, musíme na střechu nahnat horolezce s hrably. To je nepředstavitelná práce navíc, jen aby mohl být stadion v provozu. Všichni jsme viděli, v jakém stavu je hráčské zázemí, v jakém stavu je strojovna a že je potřeba víc než jen vyměnit střechu. To se bez podpory vlády a kraje neudělá, takže si moc cením toho, že se dnešní společná prohlídka uskutečnila a nemám strach, že by na rekonstrukci nedošlo.“

Sportovní areály města Kladna s.r.o.

Sportovců 818, Rozdělov
272 04 Kladno

IČO: 26154170
DIČ: CZ26154170
Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze oddíl C, vložka č. 75074

Telefon: 312 248 006
E-mail: samk@samk.cz