Tenisový areál SK se připravuje na letní sezonu

Datum:
25/03/2021 - 10:45

Z tenisového areálu SK Kladno v uplynulých dnech zmizely dvě přetlakové haly překrývající pětici kurtů. Za celou zimní sezonu je tenisté mohli z důvodu protipandemických opatření využít jen ve dvou týdnech. Vedoucí tenisového střediska Petr Šváb areál připravuje na jaro a doufá, že se tenisté na kurty brzy vrátí.

Dvojice přetlakových hal byla nad kurty SK Kladno vztyčena koncem října. V tu chvíli nikoho nenapadlo, že si na nich z více než čtyř měsíců, kdy budou v provozu, tenisté zahrají jen dva týdny.

„Po zbytek času jsme haly prakticky jen udržovali a temperovali, abychom co nejvíce snížili náklady na provoz,“ říká Petr Šváb a dodává: „Za ty dva týdny mírnějších opatření, kdy jsme mohli haly otevřít veřejnosti, jsme v rámci možností zaznamenali docela velký zájem. Vytíženost ale nebyla určitě maximální. Ne každý chce hrát s rouškou a někteří se sportu zřekli kvůli obavám z nákazy.“

Přesto haly nevyrostly nadarmo. Splnily alespoň funkci ochrany povrchu. „Na pěti kurtech není klasická antuka, ale koberec, na kterém je antuka. U klasické antuky by bylo lepší, kdyby vymrzla a kurt si odpočinul. V halách se antuky ničí. Ale s kobercem to je opačný případ. Když ho necháte promrznout, začne se místy nadzvedávat a vytvářejí se bubliny. Povrch se pak špatně vyrovnává i proto, že se nemůže moc válcovat. Bubliny pak na kurtu zůstávají. Z let, kdy se ještě na zimu nestavěla nová nafukovací hala, je na pátém kurtu vidět nerovnosti způsobené mrazem. Takže když už nic jiného, alespoň se podařilo ochránit povrch před poškozením, jehož oprava by nakonec mohla vyjít dráž než udržování hal v ekonomickém režimu,“ podotýká správce areálu Jan Moravec.

Haly nakonec na kurtech vydržely do třetí březnové neděle, a to i přesto, že se v únoru jedna z nich pod náporem těžkého mokrého sněhu zhroutila. „Dvojhalu, která v únoru nevydržela nápor sněhu, jsme mohli znovu postavit, protože plášť zůstal prakticky nepoškozený. Když se hala začala hroutit, vypustili jsme ji, aby nedošlo k protržení pláště, mokrý těžký sníh jsme odházeli a později jsme ji mohli znovu nafouknout. Havárii odneslo akorát asi deset kusů světel, jejich výměnu uhradila pojišťovna. Hala prošla revizí a budeme ji nadále moci využívat,“ říká Šváb, který v současnosti kurty připravuje na návrat tenistů.

„Provedli jsme úpravy lajn, které jsme opatřili speciálním nátěrem. Nebyly dobře vidět, teď přímo svítí. V tuto chvíli pracujeme na klasické jarní údržbě a chystáme rekultivaci centrálního kurtu,“ dodává Šváb. Na rozdíl od ostatních kurtů je na tom centrálním klasický antukový povrch, který začala svévolně vytlačovat tráva. Vedoucí areálu chce proto provést alespoň výměnu povrchu, aby bylo na kurtu možné hrát, i když se výhledově počítá s tím, že na jeho místě vyroste tenisová hala se dvěma kurty a podzemním parkovištěm.

Momentálně je hlavní starostí vedoucího dostat areál před začátkem sezony do ideální kondice. Na venkovní sportoviště už se snad budou lidé moci se zlepšením pandemické situace pomalu začít vracet. „Na tenisty se ohromně těším. Areály už potřebují ožít, pohled na prázdná sportoviště je strašný, už to trvá příliš dlouho,“ říká Šváb.

Sportovní areály města Kladna s.r.o.

Sportovců 818, Rozdělov
272 04 Kladno

IČO: 26154170
DIČ: CZ26154170
Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze oddíl C, vložka č. 75074

Telefon: 312 248 006
E-mail: samk@samk.cz