Víc než jen zoopark.Také v Zájezdu pořádají příměstské tábory a další akce pro děti

Datum:
10/08/2020 - 13:30
Kategorie:

Letošní cílovou destinací tradičního středečního výletu, pořádaného v rámci Léta kladenských dětí, je Zoopark Zájezd. Rodinná zoo, ležící jen několik kilometrů východně od Kladna, si zakládá na individuálním přístupu a nabízí zajímavé vzdělávací a společenské programy.

Každým rokem vyrážejí děti v rámci příměstského tábora Léto kladenských dětí na celodenní výlety. Letos to mají coby kamenem dohodil a program je čeká více než zajímavý. Připravují ho pro ně pracovníci Zooparku Zájezd, který je sice menší než tradiční zoologické zahrady, zato se o příchozí dokáže postarat s mnohem individuálnějším přístupem, a tím pádem předat více zajímavých informací. Věděli jste, že velbloudi mají dva druhy srsti? Podle čeho chameleon ve skutečnosti mění barvu?  A na čem si nejvíce pochutnají lemuři kata?

Tyto a mnohé další informace se děti doslechly v rámci komentované prohlídky vedené Danielem Koleškou, jeho kolegy a kolegyněmi. Na přibližně hodinové skupinové procházce po zooparku nechyběly ani zastávky u skotačících veverek, podřimujícího rysa nebo hlídkujících surikat. A sotva dokončili přednášku pro kladenské děti, odebrali se průvodci věnovat dětem z vlastního příměstského tábora.

„Příměstské tábory pořádáme už šestým rokem. Letos se nám tu ve čtyřech turnusech prostřídá na sto dětí, kterým jsme připravili program se zvláštním zaměřením na tropy,“ říká vedoucí vzdělávacích programů Daniel Koleška, jehož tým letos jako externistka doplnila Hana Svobodová z projektu Mořské želvy, která se zabývá právě ochranou plazů s krunýři. Své poznatky, nabyté mimo jiné několikaletým pobytem v Indonésii, teď může dětem předat v rámci příměstského tábora, v němž se vzdělávání snoubí se zábavou.

„Výklad připravujeme tak, aby děti pochopily, proč je ochrana toho či onoho tvora nebo životního prostředí tak důležitá. Je hezké, když vědí, že by neměly odhazovat odpadky, ale ještě důležitější je, aby pochopily, proč tomu tak je a jaké dopady může jejich chování mít,“ říká Koleška a podotýká: „Ale naše tábory zdaleka nejsou jen nalejvárna informací. Děti dostanou šanci zapojit se do života zooparku jako takového, například mohou vyklidit výběhy, pomoci s krmením zvířat a podobně. Samozřejmě jim nabízíme různé vědomostní soutěže a také klasické táborové aktivity, aby měly opravdu co nejvšestrannější vyžití.“

Tak jako na Léto kladenských dětí se i na tábory Zooparku Zájezd děti pravidelně vracejí a některé se postupem času posouvají na pozici praktikantů. „Někteří jsou tady třeba už pošesté,“ přikyvuje Koleška a dodává: „Je zajímavé sledovat jejich vývoj. Přijdou poprvé jako desetiletí a teď už je jim šestnáct a jsou skoro dospělí. Většinou to jsou děti z okolních obcí. Tím, že se nám stále vracejí, a to nejen na tábory, se utužuje komunita lidí okolo našeho zooparku. Ta je pro nás ohromně důležitá. Je skvělé, když si poslání zooparku děti vezmou zasvé a věci, které se u nás naučí, pak reprodukují a šíří dál. Třeba někteří v budoucnu rozšíří náš tým.“

Nejen příměstským táborem je Zoopark Zájezd pro děti atraktivní. Ročně pořádá několik akcí, mezi něž patří například Den dětí, oslavy konce i začátku školního roku anebo Strašidelná zoo – novinka, kterou v Zájezdu pořádají na přelomu října a listopadu. Její náplň spočívá v tom, že zaměstnanci a přátelé zooparku navléknou kostýmy a ve strašidelné atmosféře připravují dětem zábavné úkoly.

„To možná dokonce baví víc dospělé než děti. Když se pan ředitel navleče do kostýmu vodníka, pak tady běhá a dělá ‚brekeke’, je to příjemná změna oproti podepisování stohů papíru,“ směje se Koleška.

V neposlední řadě pořádají v Zájezdu co chvíli křtiny. Ty jsou velmi populární nejen díky křtěným mláďátkům, ale také díky vzácným hostům, kteří se křtu ujímají. Děti se tak mohou setkat mimo jiné s osobnostmi českých filmů a seriálů – v poslední době například s Andreou Růžičkovou nebo Patricií Pagáčovou. Jindy přijedou hosté možná ne tak zvučného jména, zato zajímavých profesí a talentů. „Například surikaty loni křtil farář Českobratrské církve evangelické Leonardo Teca, který pochází z Angoly. Zahrál nám na africké bubny a učil hrát i děti. Takové akce jsou kolikrát krásnější, než když přijedou známé tváře z televizních obrazovek, jakkoli jsme za jejich účast rádi,“ říká Koleška.

I díky svým akcím je Zoopark Zájezd víc než jen souborem výběhů a terárií. Baví malé i velké a svou ne tak velkou expozici bohatě nahrazuje o to větším nasazením. Nejen děti to určitě ocení.

Sportovní areály města Kladna s.r.o.

Sportovců 818, Rozdělov
272 04 Kladno

IČO: 26154170
DIČ: CZ26154170
Zapsaná v obchodním rejstříku vedeném u Městského soudu v Praze oddíl C, vložka č. 75074

Telefon: 312 248 006
E-mail: samk@samk.cz